Return to Розділ 3. Педагогічна практика

Рибак Н.І. Формування ціннісного ставлення учнів до суспільства й держави засобами національно-патріотичного виховання

Рибак Н.І.,

заступник директора з навчально-виховної роботи Білоцерківської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 12 з поглибленим вивченням інформаційних технологій  (Київська область)

 

 

Формування ціннісного ставлення учнів до суспільства й держави засобами національно-патріотичного виховання

 

 У статті розкрито систему виховної роботи із формування ціннісного ставлення учнів до суспільства і держави. Особливу увагу звернено на діяльність національно-патріотичного комплексу, який функціонує на базі  навчального закладу.

Ключові слова: виховна робота, патріотичне виховання, виховні заходи, національно-патріотичний комплекс.

 

Постановка проблеми. Політичні та соціальні зміни, наявні в Україні, спрямовані на утвердження демократичних засад розвитку держави. В основу системи національного виховання у країні покладено національну ідею як консолідаційний чинник розвитку суспільства і нації. Сутність національного виховання  полягає у всебічному пізнанні історії, культури, духовності українського народу, пізнання та усвідомлення кожною дитиною себе як індивідуальності, особистості та як частки своєї нації, а на цій основі – і всього людства.

Основні напрями, принципи, завдання, тематичний зміст виховання представлено в "Основних орієнтирах виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх начальних закладів України", затверджених  наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 р. № 1243.

Виклад основного матеріалу. Відповідно до вищезазначеного документа виховна робота в загальноосвітніх навчальних закладах  спрямована на формування ціннісного ставлення особистості до суспільства й держави, історичних, культурних і духовних надбань рідного краю, сім`ї, родини та людей, до себе, природи, праці та мистецтва, що представляє всі напрями національного виховання учнівської молоді.

Ціннісне ставлення особистості до суспільства й держави виявляється в патріотизмі. В Україні патріотизм має національну значимість та цінність, оскільки є одним із найбільш глобальних людських почуттів, поєднує в собі любов до Вітчизни, свого народу, гордість за його минуле і сьогодення. Тому нині одним із пріоритетних напрямів роботи з юним поколінням є патріотичне виховання як складова духовно-ціннісної компетентності молоді. 

У Білоцерківській спеціалізованій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 12 з поглибленим вивченням інформаційних технологій  робота із формування ціннісного ставлення учнів до суспільства й держави здійснюється в системі (рис. 1, 2), у якій особливе значення має патріотичне виховання.

rib1

Рис.  1. Система роботи школи із формування ціннісного ставлення учнівдо суспільства й держави

 

rib2

Рис. 2. Формування національних рис особистості в позаурочній роботі

Так, щорічно в жовтні проводиться місячник національно-патріотичного виховання "Збережемо історичну пам'ять",  у межах якого проходить тиждень історії і суспільствознавства, тематична виховна година для учнів всіх класів "Збережемо історичну пам'ять", День пам'яті до річниці визволення України.

Місячник військово-патріотичного виховання та краєзнавчої роботи "Майбутнє України в наших руках"  традиційно організовується у грудні місяці; у ході заходу – тематичні виховні години, присвячені Дню Збройних Сил України, тиждень географії та київщинознавства.

Важливим вважаємо місячник громадянського виховання "Українцями ми народилися", який організовується щорічно в березні.

Учні є активними учасниками Шевченківських днів, під час яких проводяться конкурси малюнків, проектів, конкурс читців.

Команда школи відповідально готується й бере участь у міському етапі військово-патріотичної гри "Зірниця".

Вагомим напрямом у системі патріотичного виховання  вважаємо заходи національно-патріотичного спрямування. Так, як складова національно-патріотичного виховання щорічно проводиться міська краєзнавча конференція "Шляхами подвигу і слави", у ході якої вихованці краєзнавчо-пошукового гуртка школи презентують свої пошуково-дослідницькі роботи. Учні також виготовляють плакати до Дня Перемоги "Збережемо пам'ять про подвиг", відвідують ветеранів Великої Вітчизняної війни, вітають їх і вручають подарунки, виготовлені учнями гуртка "Сувенір". Ветерани – постійні гості учнівського колективу. Від них учні дізнаються про нелегкі випробовування в роки Великої Вітчизняної війни як на фронтах, так і в тилу. Можливо, саме тому школярі постійно працюють над колективними творчими справами пошукового характеру – "Історія однієї фотографії", "Сім'я в роки війни", "Слідами історії" та іншими.

Школа тісно співпрацює із Білоцерківським краєзнавчим музеєм, музеєм Корсунь-Шевченківської битви, музеєм-меморіалом Великої Вітчизняної війни м. Києва.

До учнів на спілкування приходять діти війни; кожного року 22 вересня пошуківці зустрічаються з колишніми партизанами.

У День виведення радянських військ з Афганістану в навчальному закладі традиційно проводиться акція "Цей одвічний біль Афганістану", у ході якої вихованці зустрічаються з воїнами-інтернаціоналістами, їхніми родинами. Екскурсоводи проводять тематичні екскурсії в музеї воїнів-інтернаціоналістів, а  учні старших класів беруть участь у мітингу біля каплички Георгія Побєдоносця, ушановують пам'ять полеглих воїнів-земляків.

Комітетом культури й дозвілля Демократичної організації школярів проводяться різноманітні конкурси: військової пісні; малюнків "Війна очима дітей", "Україна – рідна ненька"; козацькі ігри; конкурси-захисти учнівських колективів; військово-спортивні змагання серед учнів школи, які організовують вихованці гуртка із кульової стрільби "Влучний стрілець".

Завдання патріотичного виховання традиційно вирішується на основі різноманітних форм і методів роботи зі школярами, серед яких важливе значення має діяльність шкільних музеїв. Вагомим досягненням педагогічного  колективу школи вважаємо відкриття й забезпечення функціонування національно-патріотичного комплексу, до складу якого входять три музеї: зразковий музей Бойової слави, відкритий до 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні, музей Бойової слави воїнів-інтернаціоналістів, відкритий до 20-ї річниці виведення військ з Афганістану, краєзнавчий музей. Керівником цього комплексу є вчитель-методист Н.С.Вітюк.

Діяльність комплексу має суспільно-корисну й морально-патріотичну спрямованість: збереження пам'яті, турбота про ветеранів війни та праці, організація й участь у різноманітних акціях, волонтерський рух, виховання дбайливого ставлення до історії свого народу, до Батьківщини. Усе це сприяє формуванню патріотичного світогляду, громадянської позиції особистості школяра.

Основою діяльності комплексу є пошукова й дослідницька робота, результатами   якої є поповнення музеїв експонатами, розроблення екскурсій, проектів тощо. Це дає можливість для кожного школяра, який бере участь у роботі музею, випробувати свої сили в різних видах творчої діяльності, відчути себе компетентним істориком, що сприяє розвитку мислення, самостійності, творчості.

Велике значення в національно-патріотичному комплексі надається проведенню екскурсій, що допомагає засвоєнню учнями матеріалів музеїв, збереженню і поповненню експонатів, усвідомленню минувшини народу й краю, пробудженню у школярів національної гідності.

Тематика екскурсій добирається відповідно до вікових особливостей  дітей і проводиться учнями-екскурсоводами. Зазвичай, пошуківці збирають матеріал з певної теми, узагальнюють його, а учні-екскурсоводи за допомогою керівника музею розробляють зміст екскурсії. Так, молодшим школярам у зразковому музеї Бойової слави пропонується екскурсія біля стенду "Імена героїв Великої Вітчизняної війни в назвах вулиць нашого міста", де діти знайомляться з тими, хто визволяв наше місто, проживав у ньому або здійснив героїчний подвиг,  визволяючи Батьківщину.

Для гостей музеїв, які прийшли вперше, проводяться оглядові екскурсії, під час яких вони знайомляться з історією створення музеїв, експонатами, роботою та результатами діяльності.

У музеї Бойової слави для учнів школи і її гостей розроблено та проводяться такі екскурсії: 

 • "Підпільний та партизанський рух на Білоцерківщині", з якої відвідувачі дізнаються про керівників підпільників і партизанів, назви партизанських загонів, їхні диверсійні дії на території Білоцерківщини, окупованій фашистами;
 • "Віроломний напад гітлерівської Німеччини та оборонні бої в перші дні війни". У ході екскурсії  дітям розповідають про те, як мирне життя мільйонів людей було перерване повідомленням, що в їхні домівки прийшла війна. В екскурсії  використовуються плакати перших днів війни (зокрема "Родина-мать зовёт"), запис повідомлення про початок війни, озвученого Левітаном, вірші та спогади жителів міста про цю страшну подію;
 • "Все для фронту, все для перемоги" – основним завданням екскурсоводи вважають розкриття того, що вся країна – від малого до великого – піднялася на захист Вітчизни. У ході екскурсії використовуються спогади працівників трудового фронту;
 • "Битва за Дніпро" –  ознайомча екскурсія на основі ознайомлення з воєнними реліквіями з Букринського плацдарму, які передала музею група "Пошук", що працює при Раді воїнів Афганістану.

Родзинкою екскурсійної роботи стали віртуальні екскурсії, які  є складовою експозиціювання разом із традиційними музейними експонатами та можуть демонструватися за межами музеїв. Зокрема, педагогами та школярами підготовлено й демонструються віртуальні екскурсії з тем "Пам’ять про війну в назвах вулиць нашого міста", "Мій парк Олександрія, в твоїй легенді я стою і чую музику твою", "Яснооке задумане місто, Біла Церква моя чарівна",  "Архітектура Білої Церкви: вчора, сьогодні, завтра", "Історія масиву Леваневського" та інші.

Переглядаючи ці відеоекскурсії, діти по-новому сприймають відомі об'єкти, а знайомлячись із пам’ятками архітектури минулих століть та їх елементами, стають духовно багатшими, відчувають гордість за те, що живуть у давньому історичному краю.

Результатами дослідницької і пошукової  роботи учнів є проекти:

 • "Визволенню Білої Церкви присвячується", у якому розповідається про воїнів-визволителів рідного міста;
 • "Моє дитинство, вбите на війні" – розповідь про дітей-земляків, на долю яких  випали воєнні лихоліття;
 • "Наші земляки – учасники європейського Руху Опору" – робота про скромних, але героїчних людей, які жили й живуть донині в Білій Церкві й районі. Вони пліч-о-пліч із європейцями визволяли від німецьких загарбників Польщу, Бельгію, Італію, Югославію, Чехословаччину та інші країни в роки Другої світової війни;
 • "Хай не померкне у віках Січневий доблесний прорив" – захід-зустріч із   хором ветеранів "Фронтовичка", у ході якого ветерани діляться спогадами про етапи визволення міста Білої Церкви, звучать пісні воєнних років;
 • "Наше місто в роки окупації" – відкрите засідання активу музею Бойової слави та пошуківців, у якому було використовуються спогади мешканців Білої Церкви про ті роки;
 • "Пам'ять про війну, закарбована в металі й граніті" – лекція-розповідь про пам’ятники, споруджені на честь визначних подій і видатних людей;
 • "Ми з тих жінок, які пройшли війну, свинцеві грози, вогнеметні броди" – урочистий захід, присвячений жінкам-ветеранам Великої Вітчизняної війни, землячкам,  які є частими гостями учнів школи;
 • "За Батьківщину у боях вмирали однаково дорослі і малі" – проект-дослідження  маловідомих сторінок дитячого героїзму в роки війни;    
 • "Імена героїчних жінок на карті Білої Церкви" – пошуково-конкурсна робота, присвячена жінкам-героям  (М.Расковій, П.Осипенко, Л.Павличенко, В.Гризодубовій);
 • "Передайте про це дітям вашим…" – проект-дослідження про Голокіст, година пам’яті до 70-річчя трагедії в Бабиному Яру;
 • "І упаде звізда полин, і зробиться вода гіркою…" – пошукова робота, присвячена 25-й річниці Чорнобильської трагедії;
 • "Пам'ять спомином душу тривожить…" – пошуково-дослідницька робота про трагедію голодомору в Білоцерківському районі.

Мета проведення виховних заходів – формування ціннісного ставлення школярів до історичних, культурних і духовних надбань рідного краю, краєзнавчий і культурологічний світогляд, духовність, виховання почуття гордості за історичне минуле рідного краю, формування навичок пошуково-дослідницької роботи.

Шкільні музеї не обмежуються пошуково-збиральною й екскурсійно-просвітницькою діяльністю. Накопичено величезний досвід за формами роботи, багато з яких стали традиційними: лекції, бесіди, конференції, круглі столи, зустрічі із живими свідками історичних подій, уроки мужності, виховні години,  тематичні виставки, уроки-презентації, проектні та конкурсні  роботи.

Це сприяє залученню до роботи в межах функціонування музеїв більшості школярів; при цьому музеї, власне, виконують функцію центру національно-патріотичного виховання в навчальному закладі. Окрім цього,  музей Бойової слави навчального закладу став є також базою із патріотичного виховання школярів міста.

На основі зазначених проектів і пошукових розвідок було розроблено сценарії до виховних заходів за відповідними темами; за матеріалами пошукових робіт і проектів було проведено конференцію з теми " У святому мовчанні над Вічним вогнем схиляється наша Вітчизна", присвячену 67-й річниці звільнення України від німецько-фашистських загарбників. У конференції взяли участь ветерани війни, які визволяли Україну, діти війни, жінки-фронтовички, учні школи, вчителі, батьки. У ході заходу учні доповідали про результати пошукової роботи – зібрані документальні свідчення тощо, переглядали фрагменти документальних фільмів, спілкувалися з ветеранами.            Пошукова   робота в музеях захоплює не тільки учнів, а й їхні родини. Так, у віртуальній екскурсії "Архітектура Білої Церкви: вчора,  сьогодні, завтра" використовуються відеозйомки  нашого міста з висоти пташиного польоту, які зробили батьки учнів. У заході "Моє дитинство, вбите на війні …" використовується німецька відеохроніка, запропонована бабусею учениці-екскурсовода шкільного музею. Велику кількість експонатів музеям  подарували родини із сімейних колекцій.

Учні-пошуковці беруть участь у всеукраїнських зборах активістів історико-краєзнавчих акцій учнівської молоді,  у всеукраїнських конкурсах,  де стають переможцями, у міських та обласних конференціях, а також приймають делегації із  областей України та країн СНД.

У 2010 році зразковий музей Бойової слави став переможцем Всеукраїнського огляду музеїв історичного профілю навчальних  закладів, що висвітлюють події  ІІ Світової та Великої Вітчизняної воєн.

Щоб забезпечити ефективну реалізацію культурно-освітнього, науково-дослідницького, експозиційного, видавничого напрямів діяльності, музеї школи потребують інформаційної підтримки. Партнером шкільного національно-патріотичного  комплексу є бібліотечно-інформаційний центр, обладнаний сучасними демонстраційними мультимедійними та комп’ютерними засобами. Універсальний фонд центру, цілодобовий  доступ до мережі Інтернет дає можливість розширити інформаційні запити.

Бібліотечно-інформаційний центр має свій сайт (http://bcschoollib12.at.ua), на якому в рубриці "Наші партнери" інформує про діяльність національно-патріотичного комплексу, розміщує фотокопії експонатів музеїв, анонси та результати проведених заходів, їх сценарії. Адміністрування сайту, підготовку мультимедійних презентацій здійснює завідуюча БІЦ Н.В.Литвин.

Поширення інформації про національно-патріотичний комплекс сприяє зміцненню й розширенню партнерських взаємин як між музеями навчальних закладів, так із державними музеями України. Це дає змогу популяризувати результати свої діяльності.

Висновки. Залучення школярів до всіх можливих форм діяльності представленої системи роботи, зокрема – і діяльності комплексу, сприяє їх патріотичному, національному, моральному та духовному вихованню. Це забезпечує повагу до пам'яті минулих поколінь, дбайливе ставлення до культурної та історичної спадщини, без чого не можна сформувати почуття патріотизму і любові до своєї Вітчизни.

 

Список використаних джерел

 1. Наказ МОНмолодьспорт України № 1243 від 31.10.2011 р. "Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України" [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.mon.gov.ua/images/files/pozashkilna/1243.doc.
 2. Національне виховання  учнівської молоді / упоряд. Ж.К.Сташко. – К. : Шкільний світ, 2011. – 125 с.
 3. Ціннісне ставлення до суспільства та держави. Виховні заходи. 5-8 класи / упоряд. Г. Шелестова та ін. – К. : Шкільний світ, 2012. – 125 с.
 4. Бондаренко, Г. Краєзнавча освіта – важливий аспект виховання патріота і громадянина / Г. Бондаренко // Педагогічний пошук. – 2003. – № 4 (40). – С. 73-76.
 5. Ганнусенко Н.І. Шкільні музеї : посіб. для вчителя / Ганнусенко Н.І., Ляпін О.В., Мацейків Т.І. – К. : Радянська школа, 1991. – 111 с.
 6. Камінська, В. Педагогічні  аспекти  організації  діяльності  музею  ЗНЗ  /  В. Камінська  // Педагогічний пошук. – 2003. – № 4 (64). – С. 50-52.
 7. Соломонова, Т. Шкільні  музеї  в  Україні  :  тенденції  і  проблеми  розвитку  /  Т. Соломонова  //  Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2006. – № 18. – С. 3-4. 
 8. Треф’як, Я. Методика краєзнавчої роботи в школі  / Я. Треф’як  //  Історія в школах України. – 2002. – № 1. – С. 33-37. 
 9. Томаченко, О. В. Шкільний музей у системі шкільної історичної освіти [Електронний ресурс] / О. В. Томаченко. – Режим  доступу :    http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Istst/2010_3/R1/Tomachenko.pdf .

 

Рыбак Н.И. Формирование  ценностного отношения учащихся к государству и обществу на основании национально-патриотического воспитания

В статье представлена система  воспитательной работы с формирования ценностного отношения учащихся к государству и обществу. Особенное внимание уделено деятельности национально-патриотического комплекса, который функционирует на базе учебного заведения.

Ключевые слова: воспитательная работа, патриотическое воспитание, воспитательные мероприятия, национально-патриотический комплекс.

 

 

Rybak, N. I. Forming of Meaningfully Attitudes of Pupils to the Society and State Through the Means of National-Patriotic Education

The article covers the problem of formation of the value attitude of students to the society and the state. It discloses the system of educational work on this problem. The special attention is paid to the school activity of the national-patriotic complex.

Key  words: educational work, patriotic education, educational activities, the national-patriotic complex.

 

Permanent link to this article: https://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=572